Plastik Enjeksiyon

Plastik Enjeksiyon
Plastik enjeksiyon kapalı olan bir kalıbın içerisine plastik olan malzemenin erime sıcaklığının üzerinde bir aralıkta sıcaklığın üzerinde olması ve kalıplara hızlı bir biçimde enjekte edilmesi işlemidir. Daha sonra ütüleme ile tutma bazı normal seviyeye ulaştırılır.

Ardından normalde plastiğin kalıptan çıkma sıcaklığı baz alınır ve bu şekilde bir plastik parça üretilir. Buna plastik enjeksiyon denilir. Genel de seri şekilde üretilir. Çoğu sektörde kullanılan bir yöntemdir. En çok, otomotiv ve sanayi sektöründe tercih edilir. Boyutu ve modelleri değişliklik gösterir. İhtiyaca göre üretim yapılır. Kullanım alanına göre birçok avantaj sağlar.

 • Plastikten Enjeksiyon Faydaları Nelerdir?
  *Maliyeti son derece düşüktür.
  *Otomasyon sistemine uyum sağlar.
  *Son işlemeye gerek duyulmaz.
  *Üretimi hızlıdır
  *Renk çeşitliliği vardır. Farklı yüzeyler de istediğiniz şekilde üretilir.
  *Malzeme kayıp oranı çok düşüktür.
  *Bir adet kalıp kullanılarak, birçok farklı ürün üretilebilir.
  *Çalışma toleransı düşüktür.
 • Plastik enjeksiyon karışık olmayan bir yöntemdir. İlk olarak kalıp, makineye bağlanır ve henüz toz şeklinde olan madde huni ile beslenir. Daha sonra ısıtılıp ergitilir. Aktarma işlemi için bir kovaya ihtiyaç duyulur. Kovan içindeyken basınç uygulanır. Daha sonra daha soğuk bir kap kullanılması gerekir. Ham madde iyice soğumalıdır. Daha sonra kalıp ile şekillenir. Bu işlemin ardından da proses kullanılır.
 • Plastik Enjeksiyon Makinesi
  Plastik enjeksiyon işlemi yine aynı ismi alan, plastik enjeksiyon makinası ile yapılır. Makinenin icadını, John Wesley Hyatt isimli bir mucit yapmıştır. 1872 yılında ilk kez patent almıştır. Mucit de kardeşi Isaiah’ da yardımcı olmuştur. Günümüzde kullanılan makineler daha karışıktır. İlk makine oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Kalıba enjekte işleminin uygulanması için, yalnızca bir piston kullanılmıştır.
 • Seneler için de teknoloji ve endüstri ilerledikçe, birçok malzeme de üretilmiştir. Yaka askısı, düğme, saç tarağı gibi ürünler de ortaya çıkmıştır. Plastikten enjeksiyon makinasının temelinde olan ana bölümler vardır. Bunlar; kalıp ünitesi, kontrol ünitesi, enjeksiyon ünitesi ve mengene ünitesidir. Bunlar olmadan ortaya bir plastik enjeksiyon makinesi çıkmaz. Çoğu sektör için, önemli bir yere sahiptir.